stranky o cestovani

Olomouc

Olomouc je statutární město na střední Moravě a centrum Olomouckého kraje. Rozkládá se v Hornomoravském úvalu na řece Moravě při soutoku s Bystřicí a je obklopené úrodnou krajinou Hané. Ve městě o rozloze 10 336 ha žije 102 307 obyvatel. Olomouc byla vedle Brna historicky politickým centrem Moravy, dnes v Olomouci sídlí Univerzita Palackého a arcibiskupství, město je tedy pro celou Moravu centrem duchovní správy a vzdělanosti.

V historickém jádru města, obklopeném rameny řeky Moravy, je situováno několik velkých náměstí, z nichž na Horním náměstí je umístěna radnice s orlojem z 15. století, Herkulova a Caesarova kašna, a především památka UNESCO sloup Nejsvětější Trojice, postavený v roce 1740. Pozoruhodný je také arcibiskupský kostel dóm svatého Václava, kde roku 1469 prohlásila část českých a moravských pánů uherského krále Matyáše Korvína králem českým a kde se taktéž nachází hrobka českého krále Václava III., zavražděného roku 1306 právě v Olomouci. Na druhé straně historického jádra je budova Univerzity Palackého (dříve známá jako Univerzita císaře Františka, založená v roce 1573, zrušená roku 1860 a obnovená roku 1946). Má v dnešní době okolo 20 000 studentů.

Pro svou neopakovatelnou atmosféru je Olomouc vyhledávaným střediskem mezinárodních konferencí a festivalů. Více než čtyřicetiletou tradici má Academia film Olomouc (AFO), mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů. Dále pak FLORA Olomouc, mezinárodní zahrádkářská výstava mající každoročně návštěvu okolo 80 000 návštěvníků.

Co navštívit v Olomouci:

Horní a Dolní náměstí

Radnice s Orlojem

  

Sloup Nejsvětější trojice

  

Katedrála sv. Václava

   

Přemyslovsky palác

Soubor barokních kašen

   

Kostel sv. Mořice

  

Klášter Hradisko

Kostel Panny Marie sněžné

Kostel sv. Michala

Sarkandrova Kaple

Bazilika Navštívení Panny Marie na Sv. Kopečku

Zoo na Sv. Kopečku