stranky o cestovani

Sovinec a Rěšov

Sovinec a okolí - Rešovské vodopády

 

SOVINEC

Hrad Sovinec, rodové sídlo pánů ze Sovince, náleží k významným severomoravským památkám. Od 17. do 20. století vlastnil Sovinec Řád německých rytířů. Za třicetileté války byly hradní fortifikace zesíleny a objekt náležel k důležitým pevnostem v oblasti. Na sklonku druhé světové války, r. 1945, zničil hrad Sovinec obrovský požár a do té doby ležel v troskách. Z těžké rány se vzpamatovává dodnes.

 

Dostupnost

Autem se dá zaparkovat v bezprostřední blízkosti hradu, do Sovince je nejlepší příjezd po silnici z Dlouhé Loučky odbočením ze silnice č. 449 (Uničov - Rýmařov) nebo ze silnice č. 445 (Šternberk - Rýmařov).

Turistické informace

Nejbližší autobusová zastávka je přímo v Sovinci a zajíždějí sem spoje z Rýmařova. Návštěvníkům hradu jsou zpřístupněna 1. - 5. nádvoří a dále tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží s výhledem do překrásné krajiny sovineckého přírodního parku. V bývalých konírnách jsou instalovány expozice Lesnické školy na Sovinci a expozice drobností z historie hradu, v purkrabství expozice cínu a zbraní, ve vyhlídkové věži, Jižním paláci a na hradních nádvořích jsou realizovány výstavy, v Boskovickém paláci lapidárium.

Vstupné

Dospělí 60,- Děti 30,-

   

REŠOVSKÉ VODOPÁDY

Rešovské vodopády se nacházejí na říčce Huntavě v Nízkém Jeseníku, 8 km od Rýmařova. Rešovské vodopády na řece Huntavě (pramenící na Skalském rašeliništi) byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor. Rešovské vodopády jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Říčka Huntava zde v kaňonovitém údolí vytváří kaskády a vodopády. V místech vodopádů překonává Huntava pruh tvrdší horniny (porfyroidu). Nejvyšší stupeň je 10 metrů vysoký.
Scenerie je působivá zejména při vyšším průtoku. Celé území o rozloze 6 ha je pokryto přirozenými smrkovými lesy. Nejsnadnější přístup k vodopádům na Huntavě je z vesnice Rešov, vzdálené 1 km.
Pod vodopády kdysi pracoval vodní mlýn.

 

Dostupnost

Automobilem
- od Jeseníku (Polska...): Po silnici I/44 do Bělé pod Pradědem - Domašova, zde na hlavní křižovatce doleva na silnici II/450 směr Bruntál, v osadě Vidly doprava do Karlovy Studánky a na rozcestí Hvězda doprava po silnici II/445 směr Malá Morávka a Rýmařov. Z Rýmařova po silnici II/370 směr Horní Město, ve vesnici Skály odbočit doleva do osady Rešov. Odtud pěšky po červené turistické značce k vodopádům.

- od Bruntálu (Opavy, Ostravy...) Po silnici I/11 do Rýmařova a odtud dále viz. výše.

- od Olomouce (Brna...) Z Olomouce po silnici R35 směr Mohelnice, cca. v polovině této rychlostní silnice odbočit směr Litovel, projet město Litovel po silnici II/449 směr Uničov, pokračovat po stejné silnici směr Dlouhá Loučka a Rýmařov. Z Rýmařova viz. výše.

- ze Šumperka (Hradce Králové, Prahy...) Po silnici I/11 směr Bruntál do města Rýmařov, odkud pokračovat stejně, viz. výše.

Vlakem
Cílová stanice Rýmařov na místní trati (Bruntál -) Valšov - Rýmařov. Odtud po zelené turistické značce.

Autobusem
Dle možností jízdního řádu buď jednou z dálkových linek do Uničova a odtud místní linkou Uničov - Rýmařov do zastávky Horní Město,Skály, odkud pokračovat po zelené značce údolím říčky Huntavy až k vodopádům, nebo dálkovou linkou do Rýmařova, odkud pokračovat opět místní linkou Rýmařov - Uničov do stejné zastávky.