stranky o cestovani

Paříž

Paříž je hlavní město Francie. Je také zároveň centrem regionu Île-de-France, zahrnujícího Paříž a její předměstí. Paříž vytváří se svými předměstími a satelitními městy tzv. Velkou Paříž, sídelní aglomeraci, jejíž populace byla v r. 2007 odhadována na 12,1 million obyvatel a představuje tak nejlidnatější metropolitní oblast EU. V Paříži se nacházejí památky snad ze všech architektonických slohů. Kromě Eiffelovy věže  a Louvru se skleněnými pyramidami před vchodem, je zde také supermoderní čtvrť La Défense , plná mrakodrapů a supermoderních staveb. Zde stojí také nejznámější moderní stavba Paříže - Grande Arche ,vybudovaný roku 1989 k 200. výročí Francouzské revoluce. Paříž oplývá množstvím památek z dob keltských až po současnost. Z historické Paříže však po rekonstrukcích v 18. a 19. století zbylo jen málo z původní tváře. V roce 1991 bylo nábřeží řeky Seiny od Louvru až k Eiffelově věži zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.Nejznámější pařížskou ulicí je Avenue des Champs-elysées, která začína na  náměstí Place de la concorde s egyptským obeliskem a končí Pařížskou dominantou vítězným obloukem. Paříž je také známa velkým počtem kostelů a katedrál. Nejznámější z nich je katedrála Notre-dam a bazilika Sacré Coeur ve čtvrti Montmarter, kde se také nachází proslulý kabaret Moulin- Rouche.

Doprava

Pohybovat se ve městě nepředstavuje žádný problém. Můžete využít mnoho způsobů dopravy. Metrem se můžete pohybovat převážně v centru paříže a představuje nejrychlejší způsob dopravy po městě. RER (Réseau express régional) je něco jako metro akorát spojuje předměstí s centrem města. RER funguje pouze od 5.00 do 24.00 hodiny. Autobusy jsou pomalejší, protože se musí proplétat městskou hromadnou dopravou, která je až nehorázně přecpaná. Pokud ovšem se vydáte do města autobusem nebudete litovat, protože uvidíte mnohem více než z metra, které jezdí vesměs v podzemí.

 Jídlo a pití

patří bezezbytku mezi hlavní pařížská potěšení. Naleznete zde mnoho různorodých kuchyní od senegalské, karibské, thajské, evropské, severoafrické, asijské až po fast foody v americkém stylu. Určitě, ale nepřehledněte francouzskou kuchyni a její regionální speciality. Regionální speciality si můžete v některých restauracích vychutnat opravdu v grandiózním stylu, ale i za grandiózní peníz. Stačí si jen vybrat tu kuchyni, která je našemu jazyku nejbližší. My jsme zkoušeli regionální kuchyně a opravdu stály za to. Na ty úžasné chutě sýrů a vína spomínáme ještě teď.  Proslulé jsou také tradiční stánečky se sladkými či slanými palačinkami tzv. Crepes (vyjde asi na 3,5 EUR)

Co by Vám v Paříži nemělo uniknout

Eiffelova věž (metro: Champs de Mars Tour Eiffel) Odkaz na informace na Wikipedii 
Tato kovová věž je v současnosti nejznámější pařížská dominanta. Byla postavena v letech 1887 až 1889 a až do roku 1930 byla s výškou 324 metrů nejvyšší budovou světa. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Zpočátku byla věž kritizována, ale postupem času se z ní stala dominanta Paříže. Věž je přístupná od 9:30 - 18:30 (pěšky po schodech) a výtahem až do 23:45 vstupné €4.00 (studenti €3.10) po schodech 1. a 2. parto a €11.50 až nahoru výtahem.

  
Královský palác (Palais Royal metro: Palais Royal-Musee du Louvre) Odkaz na informace na Wikipedii
Palác si nechal prosvé potřeby postavit kardinál Richelieu, v současnotsi je sídlem státní rady a ministerstva kultury. V roce 1986 bylo nádvoří paláce osazeno černobílými mramorovýcmi sloupky, které zde jsou dodnes. Kvůli nim se vyplatí toto místo navštívit. Samozřejmě se neplatí vstup.
Place Vendome (metro: Concorde)
Odkaz na informace na Wikipedii
Vendomské náměstí má tvar osmiúhelníku a je obklopeno paláci. Uprostřed se tyčí 44m vysoký Vendomský sloup.

Náměstí svornosti (metro: Concorde) Odkaz na informace na Wikipedii
Střed náměstí zdobí egyptský Obelisk ze 13.století z Luxoru. Obelsik má výšku 23 metrů a je vyzdoben hieroglyfy. Dále se zde nachází velké Ruské kolo.
Bastille (metro: Bastille) Odkaz na informace na Wikipedii
Na místě bývalé pevnosti, kde začala Velká francouzská revoluce, dnes stojí sloup de Julliet a také nová budouva Opera de la Bastille. z původní pevnosti nezbylo nic víc, než obrys základů, který připomíná místo, kde pevnost stála.
Champs Elyseés (metro: George V / Franklin-D.Roosevelt) Odkaz na informace na Wikipedii
Nejznámější pařížský bulvár je 100 metrů široký a táhne se od Tulierských zahrad až k Vítěznému oblouku. Tato ulice je velmi prestižní, takže dnes tu sídlí banky, pojišťovny, luxusní obchody a také tu naleznete např. autosalon Peugeot. Procházka po této třídě nesmí ve vašem programu chybět.

 
Vítězný oblouk (Arc de Triomphe - metro: Charles de Gaulle Etoile) Odkaz na informace na Wikipedii
Oblouk se nachází na Place de Gaulle a je 50m vysoký. V mohutné budově se nachází také muzeum a nahoře je vyhlídková terasa, která nabízí vynikající výhled po okolí a také všech 12 bulvárů a ulic, které na tomto náměstí začínají. Pod Vítězným obloukem se také nachází hrob neznámého vojína a od roku 1920 oblouk slouží i jako památka všem francouzům padlým ve válce. Otevřeno 9:30-18:00, v pátek zavřeno.
Invalidovna (Invalides - metro: Invalides / La Tour-Maubourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Tato překrásná barokní stavba vznikala koncem 17. a začátkem 18. století. Měla sloužit jako ubytovna pro staré a chudé. V areálu Invalidovny se dnes nachází Muzeum armády .

Montparnasse (metro: Montparnasse) Odkaz na informace na Wikipedii
Je to jedna z oblíbených pařížských čtvrtí. Zajímavá je zde Montparnasská věž, která nabízí pohled na Paříž z výšky přes 200m (cena €7.00). Zajímavější je ale navštívit katakomby, Vstup je uprostřed náměstí Denfert Rocherau (metro: Denfert Rocherau). Je zde uloženo několik miliónů koster z dob, kdy byly kvůli moru přeplněny hřbitovy.
Studentské vstupné do katakomb €3.50
Versailles (metro RER: Versailles-Rive Gauche) Odkaz na informace na Wikipedii
Ludvík XIV. se rozhodl přesídlit z Louvru a tak nechal přestavit lovecký zámeček 20km od Paříže. Za 50 let bylo Versailles přestavěno na jeden z nejhezčích zámků na světě. Hlavní palác, ve kterém se nachází i slavný Zrcadlový sál doplňuje ještě Grand Trianon a Petit Trianon, dále se v areálu nachází malá vesnice Le Hameau.
Zámek je otevřen od 9:00 do 17:00 kromě pondělí, vstupné je €13.50. Existuje ale také řada slev např. od 16:00...
Okolo zámku se rozprostírají zámecké zahrady. Celková plocha přesahuje 100ha a jsou obdivuhodne udržované. Pokud máte na návštěvu max.půl dne, doporučuji navštívit jen zahrady - do zámku jsou obrovské fronty.
Vstup do zámeckého aprku je €7.00 ( v mimi sezóním období vstup zdarma)

 
Notre Dame (metro: Cité / Sant Michel-Notre Dame) Odkaz na informace na Wikipedii
Gotická katedrála Matky Boží je jedním z nejvýznamnějších symbolů Paříže. Stavěla se téměř dvě století a v minulosti se zde odehrála řada významných událostí, mimo jiné i korunovace Napoleona. Na náměstíčku před vstupem do katedrály můžete také najít
Point zero, což je oficiální střed Paříže, odkud se měří všechny vzdálenosti.
Katedrála je otevřena denně od 10 do 17 hodin. Vstup je zdarma. 
Sacre Coeur (metro: Anvers) Odkaz na informace na Wikipedii
Bazilika se nachází na kopci Montmartre a poskytuje jedinečný rozhled na Paříž a její centrum. Cestu nahoru si lze zpříjemnit použitím krátké lanovky (platí na ni lístek z metra). Posledních pár metrů je třeba překonat po mohutném schodišti. Kousek od baziliky se nachází náměstí Palce du Tertre, které je přecpáno turisty a můžete se zde nechat nakreslit či namalovat. Umělců je tu opravdu spousta.

Moulin Rouge (metro: Blanche) Odkaz na informace na Wikipedii
Nejznámější pařížský noční podnik. Byl založen již roku 1889 a vévodí mu větrný mlýn umístěny na střeše. Doporučuji navštívit až večer; ve dne budova příliš neupoutá.

La Défense (metro: La Défense) Odkaz na informace na Wikipedii
Moderní čtvrť se nachází na ploše 130ha a výstavba začala v roce 1955. Přes den je tu velice rušno a v administrativních budovách pracuje přes 40000 lidí, ale v noci nepůsobí liduprázdná čtvrť příliš dobře. Vedle spousty mrakodrapů je tu také Grad Arche (Velké okno), které je považováno za dominantu celého okolí.
Vstupné na vyhlídku je €9.00 (studenti €7.50).

  
Sorbona (metro: Cluny-La Sorbonne) Odkaz na informace na Wikipedii
Pařížská univerzita, její založení s edatuje k roku 1253, kdy zde byla založena kolej pro chudší studenty. Postupně se rozrostla až do dnešního komplexu několika budov. Přístupná je pro turisty dnes jen část, např. nádvoří se slunčními hodinami nebo knihovna.
Pantheón (metro: Luxembourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Tento novooklasický kostel se během francouzské revoluce stal chrámem Slávy a byli zde pohřbívání významní lidé (Rousseau, Victor hugo, Zola, Voltaire). Na vrchol kopule Pantheonu vede 425, ale výhled je nádherný. Otevřeno 9:30 - 18:30
Luxemburský palác a zahrady (metro: Odeon / Luxembourg) Odkaz na informace na Wikipedii
Palác dala postavit Marie Medicejská, za revoluce z něj bylo vězení a od dob Napoleona zde sídlí Senát. Mnohem zajímavější jsou ale Lucemburské zahrady, které jej obklopují. Je to jeden z nejhezčích pařížských parků a najdete zde spoustu soch a jiných uměleckých děl, fontán a také hřišť. Ideální místo k odpočinku.

Užitečné informace: