stranky o cestovani

Benátky

Benátky (italsky Venezia) je hlavní město severoitalské oblasti Benátsko. Je vystavěno na laguně s nespočtem kanálů a mostů. 14. – 24. února se vždy v ulicích rozproudí Benátská noc. Benátky jsou kouzelné dóžecí město omývané vlnami laguny, které je poseto 118 malými ostrovy. Krásu ostrovů umocňuje panorama na Serenissima, jejich nespočet kupolí a zvonů. Ostrov Lido má také krásné, dlouhé a jemné pláže. V roce 1987 bylo město zařazeno do dědictví UNESCO.

  

V Benátkách jsou ulice nahrazeny asi 100 kanály a tak není divu, že ve městě se můžete projít přes zhruba 400 kamenných mostů, kdy nejznámějším mostem je mramorový most Ponte di Rialto dlouhý 48 metrů. Nejdůležitější dopravní tepnou z výše uvedenýh kanálů je Canal Grande. Benátský kanál, který je asi 4 km dlouhy a asi 70 metrů široký, spojuje hlavní nádraží s náměstím svatého Marka Jeden s nejznámějších mostů je Ponte di Rialto.

Celý vzhled Benátek v Itálii je nasycen kulturou a uměním. V Benátkách tak můžete nalézt Markův kostel postavený 1063, řadu dóžecích paláců z 12. - 15. století. Benátky, to je především renesance a tak při zájezdu do Benátek můžete navštívit renesanční knihovnu Sansovino či kostel svatého Giorgio Maggiore.

Co v Benátkách navštívit:

Canale Grande

Hlavní kanál protékající skrz Benátky je 4 km dlouhý a 70 metrů široký. I přes jeho délku 4 km přes něj vedou pouze 3 mosty. Nejznámější z nich je Rialto.

  

Palác Ca' d'Oro

Náměstí a bazilika Sv. Marka

Bazilika St. Giorgio Maggiore

Bazilika St. Maria

Dóžecí palác

Hodinová věž

Nejznámější Benátské mosty

Ponte dei Sospiri, Most Rialto

Ostrov Murano

 

Ostrov Burano

  

Ostrov Torcello

Benátský karneval

   

Pár tipů z karnevalu v Benátkách 2007 - nenechte si ujít

10. 2. Piazza San Marco: celý den se tu budou konat akce pro děti. Žongléři, klauni, pojídači ohně, akrobati, soutěže. Vstup zdarma. Pro malé i ty nejmenší je tu kouzelný les v Campos San Polo

17. 2. v 16:00 se bude konat vyhlášení nejlepší karnevalové masky pro rok 2007 a to na Piazza San Marco. Vstup je zdarma.

20. 2. od 20:00: Závěrečný ples Benátského karnevalu 2007, Palazzo Pisani Moretta. Atmosféra nejslavnějšího paláce na Canale Grande s freskami Gianbattista Tiepolo, osvětlenými jen svícemi, si vás podmaní. Čeká vás galavečeře, tanec a otevřený bar. Kostým povinný.

Doprava v Benátkách

MHD - vaporetto. Doprava v centru Benátek je možná i pěšky ale nejpohodlnější bude asi použít místní MHD - tzv. vaporetto. Je jich hustá síť a na každé zastávce je i jízdní řád. Jednotlivá jízda stojí 3,50€, ale určitě se Vám vyplatí celodenní za 10,50€ nebo třídenní za  22 €.

Gondoly Další možností je využítí vodních taxi nebo gondol, ale cca 40 minut projížďky na tomto historickém plavidle Vás přijde na cca 120 €.

Doprava z letiště do Benátek: taxi - cesta na Piazzale Roma trvá cca 10 - 30 minut (podle aktuální dopravní situace) a počítejte se sazbou cca 30-50€ za auto. Lodní taxi - cesta je po kanálu od letiště okolo ostrova Burano, trvá cca 25 minut a taxi pro cca 6-10 osob stojí asi 80€. Lodní linka MHD - veřejná doprava z letiště po vodě je provozována společností Alilaguna a jízda přes ostrov Murano až na náměstí Sv. Marka trvá cca 60 minut a lístek stojí 10€. Alilaguna má dvě letištní linky - zelenou a červenou a střídavě jezdí každých 30 minut. Autobus MHD - z letiště odjíždí také cca každých 30 minut autobus do Benátek - staví na Piazzale Roma. Autobus provozuje společnost ATVO - jízdenka stojí 2,5€ a jízda trvá cca 20 minut.

Užitečné odkazy a informace

 

Program karnevalu a adresy půjčoven kostýmů naleznete na http://www.carnivalofvenice.com/

http://www.bellereti.com/jzimm/Venice/venice.html