stranky o cestovani

Chichén Itzá

Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán. největší a nejslavnější chrámový komplex na detaily kultovních masek, které hojně zdobí mayské chrámy na poloostrově Yucatán. Nejznámější pyramidou je Kukulcánův chrám, zvaný také El Castillo, který symbolizuje mayské pojetí času. Chichén Itzá hrdě reprezentuje dědictví Májů, zarážející je především vědomí, že při stavbě tohoto komplexu neměli tehdejší stavitelé žádné kovové náčiní a přesto budovali rozlehlá města napříč džunglí s ohromující přesností.

Toto mayské město ze čtvrtého století našeho letopočtu (opuštěné neznámo proč asi kolem roku 1250) bylo vybrán mezi sedm novodobých divů světa.  

    

Nejznámější a nejzajímavější památky v Chichén Itzá

Piramida El Castillo

Nejznámější z památek v Chichén Itzá je schodovitá pyramida El Castillo - nejúchvatnější svatyně Májů. Stavba skrývá mnohá netušená tajemství. Kupříkladu každá strana stavby míří na jednu světovou stranu a to jen s neuvěřitelně minimální odchylkou. Schodiště na každé ze čtyř stran má právě 91 schodů. Když to pronásobíme a přidáme jeden vrchní schod, který je všem stranám společný, dostáváme číslo 365.

Když z vrcholu pyramidy mluvíte normální hlasitostí, lidé dole vám rozumí každé slovo.

Devítistupňová pyramida, která stojí uprostřed celého Mayského komplexu má strany dlouhé 55 metrů a je vysoká 33 metrů. Schody jsou poměrně strmé a proto vede středem hlavního schodiště pomocné lano. Chichén Itzá je nejvyhledávanější v den jarní a podzimní rovnodennosti ( 21. března a 23. září), kdy se stane něco neskutečného. Zvolna klesající slunce velmi věrohodně vykreslí na mohutném schodišti plazícího se hada Kukuklána. Vše je ve stínu. Jen plížící se Kukuklán, jemuž slunce právě vdechuje život, jakoby vylézal z vrcholu pyramidy. Jeho vlnité tělo, linoucí se po schodech až k zemi, vyvolává nezvladatelnou dávku emocí. V určitý moment jarní rovnodennosti tak máte jedinečnou možnost spatřit slunce, jak své žezlo předává temnému stínu, jen Kukuklána vyzívá k životu. Je to prý neuvěřitelné představení, které pokaždé přiláká tisíce návštěvníků.   

  

Když vstoupíte dovnitř, začíná to být docela strašidelné. Temné, nesnesitelně vlhké koridory a komory zpestřené obětním oltářem už jsou na někoho příliš. V chrámu jsou dvě obětní figury. Chac Moola“ – muže v životní velikosti, který sedí s pokrčenými koleny a na břichu drží mističku na tlukoucí srdce vyřezaná kamenným nožem zaživa z těla obětovaného. Za sochou je červený jaguáří trůn pokrytý zelenými kousky jadeitu (jako jaguáří skvrny), na kterém sedával vládce a přijímal oběť.

Chrám válečníků (jaguárů)

Nepřehlédnutelná je masivní armáda kamenných sloupů střežících Chrám válečníků. Ranní úsvit, deroucí se skrze stovky mohutných těl kamenných strážců vytváří atmosféru, kterou si chcete odvést domů.

Míčové hřiště

Raritou je také rozlehlé hřiště, na Pelotu. Pelota je mayská hra na uctění slunce. Cílem bylo dopravit míč skrz jednu obruč na hřišti. Jedno družstvo bylo po hře popraveno, ale neví se které. Někdo říká, že prohrávající za trest, jiní zas, že vyhrávající, protože být obětován byla pocta. Stěny hřiště zdobí reliéfy zobrazující různé výjevy ze hry. Navíc je hřiště dalším tajemstvím Chichén Itzá - akustickým skvostem. Ačkoliv si s tím nejeden akustik lámal hlavu, dodnes nikdo nechápe, jak je možné, abyste na otevřeném prostranství slyšeli šepot na vzdálenost mnoha desítek metrů.

Impozantní rozměry hřiště 85 x 35 m se zdmi vysokými 7 metrů vyvolávají obdivné pocity ke starým stavitelům. Hřiště má tvar písmene H, uprostřed hlavní plochy jsou velmi vysoko dva malé kruhy, kterými se měl prohazovat kaučukový míč. Stěny jsou pokryty rytinami s ukázkami hry i následného obětování poraženého mužstva vytržením srdce zaživa. Za hřištěm je známá „Zeď lebek“ s reliéfy lidských lebek, za kterou se ale našlo asi 1500 skutečných lebek mayských obětí.

El Caracol

Nejpozoruhodnější stavbou je pravděpodobně Observatoř (Caracol), dvoustupňová pyramida, na které starodávní astronomové vypočítávali teorie o pohybu slunce a měsíce.Dnes nejvíce zachovalou pyramidou je Hrobka vysokého kněze, ve které bylo nalezeno několik hrobek. Archeologové pyramidu rozebrali a zase složili dohromady, a i přes její v podstatě dokonalý stav na ní není povolen přístup.

Studna Cenote

„Svatá studa cenote“, jáma přesně kruhového tvaru o průměru 60 metrů plna vody s hladinou v hloubce 25 metrů. Zde byli slavnostně obětováni mayští mladíci a dívky po dobu mayských slavností. Cenote je jediné shromaždiště vody na Yucatánském poloostrově, který je jinak velmi pórovitý a veškerá voda se ihned vsakuje do země. Cenote vznikly propadnutím stropů podzemních jeskyní vymletých vodou a v jejich okolí byla jediná možnost usídlení, protože sloužily jako přirození zásobárny vody. Ke studni vede 400 m dlouhá dlážděná tzv. "posvátná" cesta, která vede džunglí, kolem nás bylo zase množství květin, termitišť a hnízd v korunách okolních stromů. 

 

Při archeologických vykopávkách byl nalezen vskutku "zlatý poklad", který dokázal nade vší pochybnost pravdivost starých legend. Z hlubokého bahna vylo vytaženo množství zbytků lidských koster, figurky vyřezané z jadeitu a vytepané ve zlatých a měděných freskách, vrhací oštěpy a kopí s krásně vypracovanými hroty z pazourku, zbytky starých tkanin. Všechny tyto nálezy měly velkou archeologickou cenu. Byly mezi nimi i předměty z takřka ryzího zlata či slitiny zlata a mědi, lité, tepané, ryté.

Užitečné informace a odkazy:

Chichén Itzá je otevřena od osmi hodin ráno, a všem zájemcům o návštěvu mohu doporučit, aby si pořádně přivstali. Nejenže procházky znamenají několik kilometrů, ale většinou se jedná o procházky pod opravdu palčivým sluncem. Navíc kolem jedenácté hodiny začínají přijíždět autobusy turistických kanceláří, a díky stovkám upocených turistů se z poklidné prohlídky stane prodírání davem.