stranky o cestovani

Berchtesgaden

Berchtesgaden - národní park

Národní park Berchtesgaden leží v jížním cípu Bavorska, na hranicích s Rakouskem. Nachází se v překrásné krajině Bavorských alp. Je velice oblíbenou turistickou destinací, nejen pro úžasnou úřírodu, ale také proto, že zde leží bývalý úkryt Adolfa Hitlera tzv. "Orlí hnízdo".  Za vidění stojí také jezero Konigsee.

  

Berchtesgaden je tržní město v nejzazším jihovýchodním koutě bavorského správního okresu Horní Bavory a správní středisko jižní části okresu Berchtesgadensko. Nejbližší větší město je Bad Reichenhall, nejbližší velkoměsto a oblastní regionální centrum je Salzburg, 15 km na jih na rakouské straně. Město obklopují Berchtesgadenské Alpy.

Velkou atakcí je v Berchtesgadenu solné důl ve kterém vás důlní vláček zaveze 100 metrů pod zemský povrch k solnému jezeru, dlouhému sto metrů, přes které se přeplavují návštěvníci na voru  ke slavnému reichenbašskému čerpadlu z roku 1817. Běhen prohlídky absolvujete i jízdu po dřevěných skluzavkách.

Vstup do solného dolu je 13,5€ na osobu.

Hitlerovo Orlí hnízdo je neoficiální název pro horské útočiště Adolfa Hitlera a jeho nejvěrnějších nacistů, které se nachází poblíž jihobavorského města Berchtesgadenu asi 150 kilometrů jihovýchodně od Mnichova a 30 kilometrů jižně od rakouského Salzburgu.

Jednalo se o uzavřený areál resp. komplex několika budov vzájemně propojených podzemními tunely a spojovacími štolami v horské vesnici Obersalzberg. Zde ležela v nadmořské výšce cca 1000 m.n.m. chata Wachenfeld, která byla různými nacisty využívána už od 20. let 20. století (Hitler tu prý, mimo jiné, také kdysi po návratu z vězení sepisoval svoji knihu Mein Kampf), tato horská budova je také zachycena i na několika dokumentárních filmech z oné doby. Nacisté celou horskou vesnici víceméně nasílím zabrali pro sebe a vybudovali zde pro svého vůdce rozsáhlý areál s mnoha bunkry a podzemními úkryty. Hitler si zde zřidil svůj Berghof, tedy jakýsi horský zámek, čili spodní budovu Orlího hnízda. Vlastní horní a hlavní budova Orlího hnízda pak ležela nedaleko na vrcholku jedné z místní hory Kehlstein v nadmořské výšce 1834 m.n.m. a podobala se většímu horskému hotelu. Z Obersalzbergu k ní byla vybudována nová horská silnice s několika tunely, vstup do hotelu zajišťoval podzemní výtah zabudovaný do nitra hory. Toto horní Orlí hnízdo nechal postavit vůdcův nejbližší spolupracovník a osobní tajemník Martin Bormann v roce 1937 jako dárek k Hitlerovým 50. narozeninám. Nazývá se Kehlstein Teehaus nebo Kehlsteinhaus nebo Kehlalm a je z ní opravdu nádherný výhled do celého kraje (v tom se patrně opravdu podobá skutečnému orlímu hnízdu). Celý komplex staveb byl na svou dobu velice unikátní a technicky zajímavý.

Konigsee a Obersee

Konigsee leží mezi horskými masivy Watzmanu, Hagengebirge a Steinernem Meer. Nedá se po břehu obejít, vysoké sklaní stěny spadají přímo do jezera. Mimořádnou atrakcí je proslulé echo Královského jezera. Na délku jezero měří 7,7 km, největší šířka je 1,2 km. Svou hloubkou 185 m se zařadilo k nejhlubším jezerům ve středí Evropě. Jezero vzniklo v době ledové, před více než 12000 lety. Po jezeře jezdí lodní doprava až k poutnímu kostelíku sv. Bartoloměje, stojícímu na malém poloostrově v zadní části jezera. Odsud začíná řada turistických stezek do okolních hor. Jedna z možností je pěší tůra po 29 mostech, 320 schodech a jedním tunelem soutěskou Almbach se zajímavými pohledy na křišťálově čistou divokou vodu deroucí se soutěskou. Potřebný čas cca 2 hodiny, převýšení 340 metrů. Alternativně je možné vyjet lanovkou na další vyhlídkový vrchol JENNER.

Plavba lodí po Konigsee stojí 11€ na osobu.

Lanovka na Jenner 19,5€ na osobu.