stranky o cestovani

Hamburk

Hamburk je druhé největší město Německa, největší přístav a jedna z městských spolkových zemí Německa. Má 1,74 mil. obyvatel a rozkládá se na rozloze 755,16 km². Hamburk leží na severu Německa na dolním toku Labe při ústí do Severního moře. Ve středověku patřil do spolku Hanza, sdružujícího významné přístavy a obchodní města v severním Německu, Pobaltí a okolí; dodnes je jedním z devíti německých měst, která se označují za hanzovní. Pro svůj význam v námořní dopravě a obchodě bývá nazýván „Tor zur Welt“, tj. „Brána do světa“.

Je v něm jedna z největších německých univerzit, významné průmyslové podniky (loděnice). Známý je kostel sv. Michaela, radnice a čtvrť červených luceren Sankt Pauli s proslavenou ulicí Reeperbahn, která nabízí všemožné druhy zábavy. Každoročně se zde koná známá pouť Hamburger Dom. V centru města, ve čtvrti Altstad, se nachází jezero, na kterém je provozováno jachtaření.

 

Kulturní nabídka města Hamburk sahá od umělecké síně a státní opery až po hudební klub na Reeperbahn. V Hamburku se nachází 31 divadel, 6 muzikálových scén, 10 kabaretů a 50 státních i soukromých muzeí. Z celkového počtu 4 000 restaurací nabízí 2 400 z nich zahraniční kuchyni.

Břehy Labe a Alsteru přímo zvou k procházce. Okružní jízdy po přístavu jsou působivé a ukazují panorama Hamburku z jiné strany. Uprostřed v srdci města leží velké jezero: Alster. Na konci okružní jízdy po Alsteru se dostanete přímo do centra, kde si můžete nakoupit nebo posedět v kavárně na ulici. Díky moderním tratím metra a autobusů se v Hamburku dostanete rychle kamkoliv, a to za zlevněný tarif. Okolí Hamburku je obzvláště půvabné. Ovocnářská oblast Altes Land se svými typickými rolnickými domky je jako stvořená pro výlety autobusem nebo na kole. Do historického starého města se lze z regionu Stade nebo Lüneburg dostat během půl hodinky. Autem nebo vlakem jste za hodinu v Lübecku nebo na pláži Severního moře.

Po ekonomické a kulturní stránce tvoří Hamburk také centrum celého severního Německa. V regionu metropole Hamburk žije 3,5 miliónu lidí pro ně je Hamburk nákupní a kulturní metropolí. S rozlohou 755 km2 je město sedmkrát větší než Paříž a dvaapůlkrát větší než Londýn. Díky tomu vykazuje Hamburk mimořádně vysokou životní úroveň. S obytnou plochou 30 m2 na jednu osobu dosahuje Hamburk nejvyšší průměrné obytné plochy ze všech velkoměst na světě. Pouze 14% plochy města tvoří zelené a rekreační plochy.

Hamburk má 2 302 mostů, což je více, než mají Benátky a Amsterdam dohromady. S 90 konzuláty zaujímá Hamburk po New Yorku druhé místo na světě.

Co v Hamburku navštívit:

Centrum města s radnicí

  

Čtvrť St. Pauli

 

Hamburský přístav