stranky o cestovani

Amsterdam

Amsterdam je hlavní město Nizozemska. V současnosti je největším nizozemským městem, finančním a kulturním centrem. V roce 2005 žilo ve městě 742 209 obyvatel, v městské aglomeraci pak přibližně jeden a půl milionu lidí.

Amsterdam má jedno z největších historických městských center v Evropě pocházející z 17. století, nizozemského Zlatého období. V této době byl vystavěn systém soustředných kanálů okolo středu starého města, který dodnes určuje tvář města. Podél kanálů bylo postaveno mnoho domů, některé jsou dodnes obydleny, v jiných jsou kanceláře a některé slouží jako veřejné budovy. Na nábřeží se jednou za 5 let koná SAIL Amsterdam – velkolepá přehlídka historických lodí. Amsterdam byl založen ve 13. století jako rybářská vesnice na břehu řeky Amstelu, která dala městu jméno.

Město je proslaveno muzei, jako jsou například Rijksmuseum, Van Goghovo muzeum, Museum Stedelijk, Rembrandtův dům nebo Muzeum Anny Frankové a světoznámým symfonickým orchestrem Concertgebouworkest. Pozornost si zaslouží i místní čtvrť červených luceren de Wallen a řada kaváren, ve kterých se prodává marihuana.

Přestože je Amsterdam hlavním městem Nizozemska, není správním centrem provincie Severní Holandsko, ve které leží. Tímto centrem je Haarlem, ani sídelním městem vlády, kterým je Den Haag.

Co v Amsterdamu navštívit

Centrální náměstí Dam s Královským palácem

  

Waage (Vážící dům)

 

Věž Munttoren

   

Mosty přes kanály

Nejznámější ze stovky Amsterdamskách mostů josu Blauwbrug a MagereBrug.

  

Oude Kerk

   

Sint-Nicolaaskerk

  

 

Doprava po Amsterdamu

Autobusy, tramvaje a metro
Amsterdam má široce propracovaný systém městské dopravy. 16 tramvajových linek, asi 30 autobusových, 2 trasy metra a 2 linky rychlodráhy zajišťují dostupnost a dobré spojení. V provozu je i 8 nočních autobusových linek. Doporučuje se využívat městské dopravy, neboť jízda autem do centra může zapříčinit řadu problémů pro chronický nedostatek parkovacích míst. Dopravní podnik GVB má prodejní stánek na Centraal Station a Amstel Station. Při celodenním pobytu ve městě se vyplatí zakoupit si celodenní jízdenku, dagkaart, za cca 6,50 EUR. Ta opravňuje k neomezenému pohybu prostředky městské dopravy po celém městě.

Automobilem
Pokud pojedete automobilem, doporučujeme vám zakoupení  zvláštní parkovací karty pro turisty. Ta platí tři dny a umožňuje parkování u všech automatů. Prodává ji většina hotelů. Velkokapacitní kryté parkovací garáže jsou: Muziektheater/Stadhuis, Centraal Station, Leidseplein, Tesselschadestraat, Marnixstraat, Stadhouderskade, Europaplein