stranky o cestovani

Machu Picchu

Machu Picchu  (kečuánsky Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 70 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui v době okolo let 1460–1470. Nad Machu Picchu se tyčí hora Huayna Picchu, která měří 2720 metrů a je tedy 360 metrů nad opuštěným městem. Z této hory se skýtá úžasný pohled na celé město nicméně výšlap na tuto horu, který trvá asi hodinu je povolen pouze 400 lidem denně.

Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yalské univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.

Město nemělo administrativní, vojenskou, ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo neví. Historici se domnívají, že chtěli být blíže svému božstvu – slunci, přičemž ve městě žily nejkrásnější ženy. Dokazuje to podle jejich názoru i 136 koster (převážně žen), které na místě našli američtí archeologové. Možná se jednalo o ajillas, jak se nazývala mladá děvčata, speciálně vybraná pro sluneční rituály.

  

Nejznámější budovy na Machu Picchu jsou chrámy slunce, měsíce a kondora.

V roce 1981 bylo Machu Picchu zařazeno mezi památky UNESCO a v roce 2007 se stalo jedním ze sedmi novodobých divů světa. Ročně navštíví toto turisticky atraktivní místo přes 400 000 turistů z celého světa.