stranky o cestovani

Graz

Štýrský Hradec (německy Graz), hlavní město Štýrska, je se svými 287 000 obyvateli druhým největším městem Rakouska. Štýrský Hradec je znám také jako město studentů, neboť na 6 univerzitách tu studuje na 50 tisíc vysokoškoláků ze všech možných koutů světa. V roce 2003 byl Štýrský Hradec vyhlášen hlavním městem evropské kultury.

Co v Grazu navštívit ?

Schlossberg (Zámecký vrch) – komplex několika staveb a opevnění na 120 m vysokém kopci. Tvoří střed historického centra a je hlavním symbolem města. Hrad Schlossberg je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost. Dokázal totiž čelit mnoha útokům turecké i francouzské armády. Ve 2. světové válce zde byl vybudován 6 km dlouhý systém štol, které měly 20 vchodů a sloužily jako kryt pro 40 tis. lidí. Část štol je zpřístupněna ještě dnes. Dominantou Schlossbergu i celého Grazu je hodinová věž. Pro lepší viditelnost byla na ciferníku umístěna pouze velká hodinová ručička. Později nainstalovaná minutová ručička musela být menší, což je jedna ze zvláštností tohoto veselého města.

   

Centrum města s radnicí

Historické centrum Štýrského Hradce bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, tedy o rok dříve, než historické centrum Vídně.

   

Kunsthaus (Dům umění) Budova ztvárňující živou hmotu stojí na břehu řeky Mur. Kunsthaus připomíná živou hmotu nejen svým tvarem (na vrchu budovy jsou např. nozdry), ale také svými projevy, jako je vydávání zvuků a světelných efektů. Pod svrchním pláštěm tvořeným 1066 deskami různého tvaru, jsou umístěna světla, která ve tmě vysílají speciální efekty. Nejhezčí pohled na takto komunikující Kunsthaus je z terasy Schlossbergu. 

  

Budova je otevřena denně kromě pondělka od 10 do 18 hod. (v úterý je otevřeno do 20 hod.). Vstupné: dospělí: 6 €, děti a studenti do 27 let: 2 €, skupiny od 7 lidí 4,50 €, kontakt: 

Murinsel (umělý ostrov na řece Mur) Společně s Kunsthausem je originální Murinsel klenotem hravé moderní architektury. Na ostrově, který je pomocí mostů spojen s oběma břehy řeky, se nachází patrová restaurace a útulný amfiteátr. V noci je Murinsel nasvícen modrými reflektory a v tmavém pruhu řeky Mur působí až magickým dojmem.

  

Glockenspiel Lidová obdoba orloje, v jejímž okně namísto apoštolů tančí tradiční rakouská hospodyňka s hospodářem dokazuje, že město Graz mělo smysl pro zábavné prvky v architektuře již dávno před výstavbou Kunsthausu či Murinselu. Glockenspiel nechal vystavět obchodník Gottfried Maurer, který se inspiroval podobnými stavbami v Belgii a severním Německu. Pokud si chcete tuto podívanou vychutnat také, počkejte si na Glockenspielplatzu na 11., 15. nebo 18. hodinu.

Katedrála Herzen Jesu Vysoko nad okolními střechami se tyčí třetí nejvyšší rakouská katedrála Herzen Jesu. Tato úchvatná neogotická cihlová stavba z roku 1881 sahá až do výšky 109,6 m.

Basilika Mariatrost Tento barokní skvost se nachází na předměstí Štýrského Hradce. K bohatě zdobené bazilice, jejíž podoba se dochovala v původním stavu z roku 1730, vede schodiště s 200 schody.

Hrad Nenápadná stavba starého hradu ve své věži skrývá nejvýznamnější gotické schodiště tzv. Schodiště sbratření z roku 1499. Komplikovaná soustava dvou navzájem propojených schodišť symbolizuje věčnost a společnou cestu.

Landhaus (Zemský dům) Nádvoří, ke kterému se dostaneme nenápadnou branou hned vedle informačního centra v Herrengasse, patří mezi nejvýznamnější renesanční památky ve střední Evropě. 

Landeszeughaus (Zbrojnice) Zbrojnice z roku 1645 se nachází hned vedle renesančního nádvoří Landhausu. Uvnitř je sbírka 32 000 kusů brnění a zbraní z období třicetileté války, což je daleko nejrozsáhlejší expozice svého druhu na světě.