stranky o cestovani

Vídeň

Vídeň (něm. Wien) je hlavní město Rakouska, současně také statutární město a zároveň jedna z jeho spolkových zemí, zcela obklopená územím spolkové země Dolní Rakousy. Leží na řece Dunaj a se svými 1,6 miliony obyvatel je největším rakouským městem a současně nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem země. Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Co navštívit ve Vídni

Hofburg

Dominantou starého města je sídelní hrad Habsburků Hofburg, který vznikal od 13. století až do počátku 20. století. Jeho hlavními součástmi je Švýcarský dvůr (kde je umístěna Schatzkammer, v níž je uchovávána koruna císařů Svaté říše římské a koruna rakouských císařů), Leopoldinský trakt, Amalienburk a Trakt říšské kanceláře, Michalský trakt s monumentální bránou a Nový Hofburk.

  

Stephansdom

Centrum města vévodí majestátní katedrála sv. Štěpána, kde najdeme hned několik stavebních stylů. Od původního pozdněrománského kostela ze 13. století přes vlivy gotiky až po barokní přestavbu. Koncem 2. světové války byla katedrála těžce poškozena a renovace trvala opravdu dlouho.

    

Mariahilfer Strasse

Mariahilfer Strasse je výkladní skříní města. Nepřeberné množství obchodů, obchůdků i krámečků nabízí téměř vše.

Muzeum umění a přírodních věd

    

Budova parlamentu

   

Hundertwasser Haus

Milovníci soudobé architektury si jistě nenechají ujít slavný Hundertwasser Haus. Obytný komplex domů z roku 1995, který boří všechny konvence a je v současné době turistickou atrakcí.

Tovaryšský sloup

Tovaryšský sloup je strom, do kterého tovaryši, kteří dorazili ze zemí českých do srdce Habsburské monarchie, zatloukli hřebík. Časem se strom zaplnil hřebíky. Dnes je z něj atrakce.

Prater

Prater je obrovský zábavní park na okraji Vídně. Největší a nejznámější atrakci Prátru je obří kolo. Naskýtá se z něj nádherný výhled na centrální část města a na Dunaj.

  

Schönbrunn

Jednou z největších turistických atrakcí je císařský letní palác Schönbrunn doplněný přepychovou zahradou, letohrádek Gloriette, Neptunova fontána, aj.

  

Vídeňská moderna