stranky o cestovani

Goteborg

Göteborg je druhé největší švédské město ležící v provincii Västergötland na západním pobřeží Švédska u zálivu Kattegat. Göteborg má 487 000 obyvatel, v celé metropolitní oblasti však žije 879 000 lidí. Göteborg je rovněž považován za studentské město, na dvou zdejších univerzitách totiž studuje zhruba 60 000 studentů, což je vůbec nejvíce v celé Skandinávii. Goteborg se také nazývá" zeleným městem", nebo "nešvédským městem"- v Goteborgu najdeme hodně parků, žije zde velké množství národnostních menšin - přistěhovalci z Íránu a bývalé Jugoslávie.

Památky

HAMNKANALEN, historická městská tepna: Okružní procházku městem bychom měli začít od nádraží. Drottningtorget (královnino náměstí) po jeho jižní straně sahá až k Hamnkanalenu (Přístavnímu kanálu), kde do něj ústí Vallgraven (hradní příkop). Příkop obepínající celé staré město patřil ještě v 17. století k městským obranným zařízením.Hotel Eggers na rohu Královnina náměstí se stal památkově chráněným objektem. Na křižovatce mezi ulicemi Norra a Ostra Hamngatan stojí jezdecká socha Gustava II. Adolfa. U přístavního kanálu stojí kostel Christine kyrka. V 17.století byl původně postaven pro holandskou menšinu, ale v posledním století už spíše slouží zdejší německé obci, proto se mu také říká Tyska kyrkan.

Přístavní čtvrť Na severním konci nábřeží byla v roce 1994 otevřena hypermoderní operní scéna Operan. Budova goteborgské opery našla inspiraci v podobné stavbě v australském Sydney. Na druhé straně malého přístaviště Lilla Bommens Hamm poblíž opery se týčí k nebi jediná göteborgská výšková budova Utkiken, z jejiž vyhlídkové terasy je nádherný výhled na město.

Městské korzo: Avenyn Na náměstí Kungsportsplatsen stojí socha Karla IX. z náměstí ustí ulice Kungsportsavenyn (zvaná Avenyn).Bulvár Avenyn je ozdobou Goteborgu od 60. let 19. století. Tato ulice se považuje za obdobu pařížské ulice Champs Elysées. Kolem Poseidonovy kašny, která stojí uprostřed náměstí Götaplatsen, se ve směru hodinových ručiček vedle sebe řadí městské divadlo Stadsteatern, muzeum umění Konstmuseet, umělecká hala Konsthallen a koncertní síň Konserthuset. Jihovýchodně od náměstí Götaplatsen se rozkládá zábavní park Liseberg, jeden z největších v Evropě. V létě se zde konají divadelní představení. Labužníci si jistě najdou volnou chvilku k návštěvě rybí tržnice, zvané též Feskekorken (rybí chrám). Najdeme zde takové delikatesy jako ryby, humry a langusty.