stranky o cestovani

Stockholm

Stockholm je hlavním a zároveň největším městem Švédska a kraje Stockholm. Stockholm leží na východním pobřeží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Počet obyvatel se pohybuje okolo 761 721 (2004). Stockholm je důležitým obchodním a průmyslovým centrem Švédska. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda a parlament, je také sídlem hlavy státu – krále.

Poloha

Stockholm leží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem, prakticky se rozkládá na čtrnácti ostrovech a pobřeží jezera Mälaren a Baltského moře, tedy na východním pobřeží Švédska. Souřadnice jsou 59°21'N, 18°04.

Doprava po Stockholmu

Od roku 1950 je ve Stockholmu metro (Stockholms tunnelbana), kromě toho po Stockholmu jezdí autobusy a lokální železnice (pendeltåg). Velmi využívaným dopravním prostředkem jsou lodě, zajišťující dopravu mezi ostrovy.Běžným dopravním prostředkem ve Stockholmu je kolo. Cyklistické stezky vedou téměř všude.

Co ve Stockholmu navštívit?

Hlavní a největší město Švédska, Stockholm se nachází na břehu jezera zvaného Mälaren, v místech, kde se jmenované jezero potkává s mořem. Centrum města se nachází na čtrnácti ostrovech a odtud získalo svůj název. 

 Ve městě se nachází hned dvě památky spadající pod ochranu organizace UNESCO. První z nich je Skogskyrkogården, čili dřevěný hřbitov. Ten byl navrhnut tak, že odráží všechny stavební styly od románského po funkcionalistický.

Druhou z městských památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO je palác Drottningholm. Je to sídlo švédské královské rodiny, ale i turistická atrakce.

Historické srdce města se nachází ve čtvrti Gamla Stan, čili ve starém městě. Jak plynul čas, ve Stockholmu se začal víc a víc projevovat vliv kontinentální Evropy, zejména Berlína a Vídně. Proto je mnoho budov z devatenáctého století inspirováno právě těmito městy a jejich architekturou. To jde dobře vidět třeba na budově Královské opery. Tvář Stockholmu samozřejmě ovlivnila i moderní architektura. Zejména Art Nouveau, funkcionalismus a následně modernismus. V tomto duchu byl postaven zmíněný Lesní hřbitov, Městská knihovna či Městské divadlo.