stranky o cestovani

Bern

Bern je hlavní město Švýcarska a kantonu Bern. Centrální historické město má asi 130 000 obyvatel, ale v celém Bernu žije asi 350 000 Švýcarů.

Bern byl založen pod roku 1191 na skalním výběžku nad prudkou řekou Aare v podhůří Bernských Alp.Ve 14. – 16. století dosáhl Bern své největší slávy.

Pro měření času zde byla postavena zvonice s nádherným orlojem Zytglogge, kde se každou hodinu se ukazují postavičky tančící na typické švýcarské písně. Zvonice zároveň tvořila nápadný střed města. Starou a moderní část spojují tři velké mosty. Nejzajímavější je Kornhausbrücke z devatenáctého století železné konstrukce. K největším stavbám patří Bundeshaus (budova Spolkového parlamentu), podobný spíše paláci a dostavěný roku 1902. Ke zkrášlení města přispěly i kašny, kterých má dnes Bern více než 100. Nejkrásnější je kašna Zähringrova a Simsonova. Dalšími významnými památkami jsou radnice, sýpka a klášterní chrám sv. Vincence, nejkrásnější pozdní gotická bazilika ve Švýcarsku. Z věže chrámu jsou při hezkém počasí dobře viditelné Bernské Alpy. Další turistickou atrakcí je Bärengraben - příkop s medvědy, symbolem kantonu Bern, pro které se bude brzo stavět přírodní park.

Obyvatelé města si cení i uvolněnějšího životního stylu. Mezi slavnými návštěvníky je Casanova, který zde pobýval v lázních, ruská velkokněžna Anna Fedorovna, jež si v Bernu založila romantickou zahradu a Lenin zde pobýval v exilu, než se odstěhoval do Curychu za lepší knihovnou.

Nádraží leží hned na okraji starého města, jímž není povoleno projíždět jinak než tramvají či autobusem; auto lze zaparkovat na parkovišti u nádraží. Bernská Marktgasse (Tržní ulička) byla jako významné tržiště v ochraně městských hradeb, již v raném středověku založena v šířce 24 metrů. Staré bernské domy mají celkem 6 km podloubí, díky nimž získal Bern již ve středověku to, co si většina pozdějších metropoli až v 19. století - pasáže, příjemné místo pro nákupy, kde jsou lidé skryti před nepříznivým počasím.

V Marktgasse, nejhezčí ulici Bernu, stojí řada domů, které působí tak uceleně, že je poznat, jak měli stavitelé stále na zřeteli celkový dojem. Na této ulici se nachází dům Alberta Einsteina, který zde během svého osmiletého pobytu vytvořil teorii relativity.

Typicky bernskou specialitou jsou Berner Rösti. Rösti jsou uvařené a nastrouhané brambory, opečené na másle, nebo v luxusnějším vydání se špekem a to zapečené sýrem: velmi chutné a nenáročné jídlo