stranky o cestovani

Chicago

Chicago je třetím nejlidnatějším městem Spojených států amerických, více obyvatel mají pouze New York a Los Angeles. Metropolitní oblast Chicaga má takřka 10 milionů obyvatel. Město se nachází ve státě Illinois při pobřeží Michiganského jezera. Z politických důvodů má město přezdívku Windy City (Větrné město). V porovnání s New Yorkem nebo Los Angeles je Chicago mnohem čistší a zelenější. Díky velkému množství parků se městu přezdívá City in a Garden (Město v zahradě) což je i městské motto. Nejvyššími budovami jsou Sears Tower (443 m nejvyšší budova USA, 3.nejvyšší na světě), Aon Center (347 m) a John Hancock Center (344 m).

Chicago se dělí na 4 hlavní regiony: North Side, South Side, Southwest Side a West Side. Centrum města (Downtown) leží mezi North Side a South side. Obsahuje městské části Loop, Near North Side a Near South Side. Většina mrakodrapů se nachází ve čtvrti The Loop.

The Loop

Komerční a kulturní centrum města a downtownu, nachází se zde nejvyšší budovy Chicaga. Loop leží mezi Neat North Side a Near South Side. Vedou sem všechny linky nadzemní dráhy které se zde sbíhají v jednom velikém nadzemním okruhu (od toho pochází název Loop).

 

North Side

North Side je nejbohatší částí Chicaga. Nachází se severně od řeky Chicago a z části  zasahuje i do downtownu. Žije tu spousta Německých, Švédských a Polských imigrantů, díky tomu se zde nachází různorodé oblasti.  River North, oblast severně od řeky Chicago a od centra města, podstoupila rapidní přeměnu z bývalého, spíše opuštěného a skladišťového okrsku, na komerční, obytnou a zábavní zónu, zastavěnou množstvím moderních mrakodrapů.

South Side

V letech 1860-1940 byla South Side domovem mnoha evropských etnik, hlavně Irů. Po roce 1945 se většina evropanů přestěhovala na předměstí. Na jejich místo přišli Afro-Američané z Jihu a Portoričané. Nedávno přišlo i velké množství Hispánců, hlavně Mexičanů. Velké průmyslové komplexy a továrny byly většinou zavřeny, včetně známých jatek, které v roce 1920 zaměstnávaly přes 50 tisíc lidí. Mnoho oblastí je však obydleno i střední třídou a tyto oblasti prosperují. Například z Chinatownu se stalo místo Východoasijské kultury. Vyrostlo zde množství obchodů a restaurací. Hyde Park je domovem prestižní University of Chicago. V částech jako Woodlawn, Bronzeville, Bridgeport a McKinley Park lze vidět zlepšení situace. Pokračuje demolice starých polorozpadlých budov, které jsou nahrazovány novými. Tím pádem zde vzniká lepší prostředí předměstského typu. V South Side se nachází i jedna z nejstarších částí Chicaga, Pullman.

Southwest Side

V jihozápadě Chicaga se nachází převážně obytné oblasti. Žije zde spousta Irských Američanů (směrem na východ však přibývá černošského obyvatelstva). V oblasti probíhá velká slavnost na Den Sv. Patrika. V jihozápadní části se nachází letiště Midway International Airport.

West Side

Této oblasti se velmi dařilo kolem roku 1990. V oblasti se nachází tři velké parky: Douglas Park, Garfield Park a Humboldt Park. Západ Chicaga je zároveň domovem velké části Hispánského obyvatelstva ve městě. V regionu West Side se nachází i čtvrť založená českými imigranty - Pilsen (v překladu Plzeň).

Doprava

Veřejnou dopravu v Chicagu a v přilehlých předměstích zajišťuje Chicago Transit Authority (CTA). Ve městě je rozlehlá síť autobusů a systém podzemní/nadzemní dráhy, zvaný „El“ (z anglického elevated - nadzemní). Jedná se v podstatě o soupravu metra, která chvíli jede pod zemí (pak se tomu říká metro - subway) a chvíli nad zemí (to je pak „nadzemka“). Pod zemní je však Chicagské metro pouze ze 13%, zbytek je nadzemní.

Letiště

Chicago má i skvělé letecké spojení, letiště O'Hare je druhé největší na světě (po Atlantě).