stranky o cestovani

New York

New York je nejvýznamnější a nejlidnatější město Spojených států amerických. Rozkládá se na východním pobřeží země v jižním cípu stejnojmenného státu, při ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu.

Vlastní město, sestávající se z pěti obvodů (Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island), zaujímá rozlohu 800,31 km² a má 8 214 426 obyvatel (1.6.2006). Metropolitní oblast, zasahující i do sousedních států, má 22 milionů obyvatel.

Město je hospodářskou metropolí Spojených států a centrem světového obchodu. Samo má roční hrubý domácí produkt kolem 500 miliard dolarů, což by z něj při pomyslném srovnání se státy světa činilo šestnáctou největší ekonomiku planety. Sídlí zde mnoho mezinárodních organizací, včetně OSN. New York je také znám jako město mrakodrapů.

Na Manhattanu na 83. ulici se nachází konzulát České republiky.

New York je jedno z etnicky nejdiverzifikovanějších měst na světě. 36% obyvatel se narodilo mimo území USA. Mezi americkými městy je toto číslo vyšší pouze u Miami a Los Angeles. Pět nejčastějších zemí původu: Dominikánská Republika, Čína, Jamajka, Rusko a Itálie. Město má největší komunitu gayů a lesbiček v USA - odhaduje se až 500 000 lidí. Žije zde největší komunita Židů mimo území Izraele.

Kriminalita

New York je nejbezpečnější americké město s počtem obyvatel větším než 1 milion a čtvrté nejbezpečnější město s počtem obyvatel větším něž 500 000. Za posledních 12 let se kriminalita snížila o 75%.
Počet sebevražd evidovaných v roce 2007 byl téměř 500. Počet vražd v roce 2005 byl nejnižší od roku 1963 (kdy jsou tyto statistiky evidovány). Za celý rok (2005) bylo spácháno 537 vražd, v roce 1990 to bylo 2 245. V roce 2004 bylo na 100 000 obyvatel spácháno 2 800 různých trestných činů. V Dallasu je to 8 960, v Detroitu 7 904 a v Phoenixu 7 402.

Policejní sbor města New York (New York Police Department - NYPD) je největší bezpečností složkou v zemi. Sboru pomáhají i různé menší útvary jako například Port Authority Police, která má na starost důležité dopravní uzly, jako mosty nebo nádraží.

Doprava

Na rozdíl od většiny amerických měst není převažujícím druhem dopravy individuální automobilová, ale doprava veřejná. Větší (na americké poměry) část obyvatel nemá vlastní automobil. Jednotlivé části města jsou pospojované tunely a mosty, z nichž nejznámější je Brooklyn Bridge.

Metro

Páteřním systémem městské hromadné dopravy je Newyorské metro. S 26 linkami je to nejrozsáhlejší síť metra na světě. Denně metro využije přes 6 milionů lidí. Na Manhattnu je metro pouze podzemní, zatímco v ostatních částech města je vedeno jako nadzemka. Kromě metra města New York (New York City Subway) funguje ve městě také samostatné metro na Staten Islandu, to však spadá pod stejnou společnost jako New Yorské metro. Mezi New Yorkem a New Jersey je také speciální mezistátní linka metra PATH = Port Authority Trans-Hudson.

Autobusy

Na metro navazují stovky linek autobusů, které jsou velmi využívané, hlavně v centru města.

Příměstské vlaky

Příměstské vlakové spoje obstarávají tři společnosti, první z nich, Metro-North Railroad má za úkol dovážet cestující z oblasti severně od New Yorku. New Jersey Transit zase s New Yorkem spojuje předměstí ve státě New Jersey. Poslední z nich, Long Island Rail Road, jak už z názvu vyplývá, slouží dopravě po ostrově Long Island.

Letiště

Město obsluhují čtyři velká letiště - JFK International Airport, Newark Liberty International, La Guardia Airport a Teterboro Airport.

Taxi

Důležitým prvkem dopravy jsou také známé žluté taxíky. Jedná se o automobil Ford Police Interceptor, který používá i NYPD (New York Police Department-Policejní sbor města New York).

  

Městské obvody

New York se skládá z pěti okresů, z nichž každý tvoří jeden městský obvod (anglicky Borough). Původně byla každá část samostatná, a „město New York“ tvořil jen Manhattan, což je dnešní centrum. Když se části spojily, vytvořily město s dnešními hranicemi. Dnes má každý obvod vlastní samosprávu, která podléhá správě města New York.

Manhattan (1 593 200 obyvatel) – Centrum města, je to nejhustěji zastavěný obvod, nachází se zde nejvíce mrakodrapů. K Manhattnu patří i Harlem, což je jeho severní část.

Brooklyn (2 511 408 obyvatel) – Tento obvod má nejvíce obyvatel, nachází se zde etnicky rozmanité obyvatelstvo. Brooklyn má i vlastní finanční centrum, tvořené několika výškovými budovami.

Queens (2 256 576 obyvatel) – Geograficky největší obvod New Yorku. Queens má také velmi rozmanité obyvatelstvo, avšak je zároveň domovem velké střední třídy.

The Bronx (1 364 566 obyvatel) – nejsevernější a zároveň nejchudší obvod New Yorku. Obyvatelstvo tvoří většinou Černoši a Hispánci. Pomalu se však situace zlepšuje. Bronx se nachází ve stejnomenném okrese (Bronx).

Staten Island (475 014) – Nejméně lidnatá část města se nachází na samostatném ostrově. Hranice obvodu jsou shodné s okresem Richmond. Obvod má poklidný, předměstský charakter. Na ostrov jezdí loď z Manhattanu